fbpx

aktualności

Po zmianie przepisów Komplementariusz bez podwójnego opodatkowania

Goldenstein Szczecin Kancelaria Podatkowa

Obecna konstrukcja prawa podatkowego dla przedsiębiorców osób fizycznych będących udziałowcami spółek kapitałowych i osobowych jest następująca: 

  1. Jeżeli za zobowiązania spółki  ponosi on odpowiedzialność całym swoim majątkiem – zapłaci jednostopniowy podatek z działalności gospodarczej (np. spółka cywilna, spółka jawna osób fizycznych). 
  2. Jeżeli za zobowiązania nie będzie ponosił odpowiedzialności całym majątkiem wówczas będzie miało zastosowanie podwójne opodatkowanie. Najpierw podatek dochodowy zapłaci spółka (9%, 19%), a następnie wystąpi podatek od dywidend  19%.  (np. spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka komandytowo-akcyjna). 
Podobnie będzie w spółce komandytowej od 01.01.2021 roku  lub od  (01.05.2021 roku  przy spełnieniu dodatkowych warunków).

 

Komandytariusz osoba fizyczna, ponosi ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w związku z tym jej dochody będą podlegały podwójnemu opodatkowaniu.

Komplementariusz  osoba fizyczna, ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w związku z tym będzie miała prawo odliczyć od podatku od dywidend podatek zapłacony przez spółkę.  

Jeżeli spółka przekroczy 2 mln EUR w wówczas zapłaci łącznie podatek 19%, 

Jeżeli spółka nie przekroczy 2 mln EUR w wówczas zapłaci łącznie podatek 17,29%,  

Opracowali: 
Michał Żuraw – adwokat 
Mariusz Nowak– doradca podatkowy 
 
W razie pytań proszę o kontakt 
m.nowak@goldenstein.com.pl 

Subskrypcja:

Loading