fbpx

aktualności

Zmiany w zakresie obliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do premiera o zmianę w zakresie obliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w trakcie 2022 roku.

Zaproponował, aby przedsiębiorcy mogli od stycznia 2022 do grudnia 2022  płacić zryczałtowaną zaliczkę na składkę zdrowotną w wysokości około  270 zł miesięcznie (9% od wartości minimalnego wynagrodzenia).

Uzasadnienie

Dopiero po złożeniu zeznania rocznego PIT-36/PIT-36L będzie wiadomo jaka jest podstawa do zapłaty składki zdrowotnej za 2022 rok.

 Zdaniem rzecznika MŚP tę dopłatę lub jej brak powinien wyliczyć za przedsiębiorcę ZUS na podstawie rocznego zeznania PIT.

ZUS akceptuje tą formę rozliczeń 

Rzecznik potwierdził, że ZUS opowiada się za uproszczeniem systemu oraz jest w stanie technicznie to wykonać: obliczyć, na podstawie rocznych zeznań podatkowych, wysokość należnej składki oraz zawiadomić przedsiębiorców o wysokości ewentualnej niedopłaty”.

Jeżeli ZUS podtrzyma to, co cytuje rzecznik, to  może mieć kolosalne znaczenie w kontekście Polskiego Ładu i wprowadzonych nim nowych zasad obliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców.

Czekamy na uproszczenia Nowego Ładu 2022. 
 
 
Goldenstein Szczecin Kancelaria Podatkowa

Subskrypcja:

Loading