Czy Faktura Wystawiona Przedwcześnie Kreuje Ryzyko „faktury Pustej”? - Goldenstein Szczecin Pusta Faktura, Mariusz Nowak

Goldenstein Spółka z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego ul. Grodzka 20/4 70-560 Szczecin tel. +48507123807

Czy faktura wystawiona przedwcześnie kreuje ryzyko „faktury pustej”?

Czy faktura wystawiona przedwcześnie kreuje ryzyko „faktury pustej”?

Zgodnie z ustawą o VAT –  faktury zaliczkowe możemy wystawić nie wcześniej niż w terminie 30 dni przed dniem otrzymania zaliczki. 

Co się dzieje w przypadku, gdy wystawimy fakturę zaliczkową a w terminie 30 dni od jej wystawienia nie otrzymamy zapłaty? 

Odpowiedź: Powinniśmy ją skorygować do zera. 

Co w sytuacji gdy tego nie zrobimy? 

Skarbówka może żądać od nas zapłaty VAT zawartej na fakturze. (Interpretacja KIS (sygn. 0112-KDIL4.4012.337.2018.2.TKU).

WSA w Rzeszowie uchylił interpretację podatkową stwierdzając, że art. 108 ustawy o VAT nie ma zastosowania do wystawionej faktury przedwcześnie. 

Podatnik nie ma obowiązku korygowania faktury zaliczkowej. (sygn. 0112-KDIL4.4012.337.2018.2.TKU).

Na podstawie innych wyroków sądowych możemy stwierdzić, że do faktur zaliczkowych nie mają zastosowania przepisy o pustych fakturach (art. 108). 

Opracował Mariusz Nowak 

Sending
User Review
5 (1 vote)